poniedziałek, 29 marca 2010

Dieta i witaminy

Dzisiaj nawet diecie w podstawówce wiedzą i jak wiadomo zapewne każdemu każdemu konieczne są witaminy. Zdrowie w kraju nad Wisłą nie należy do najlepszych. Jeśli dla przykładu weźmiemy patologie układu krążeniowego to jest to jedno z często występujących problemów cywilizacyjnych, ale ryzyko wystąpienia choroby możemy niwelować właśnie poprzez dostarczanie dużej ilości witamin i minerałów. Te właśnie witaminy są zdecydowanie konieczne. Należy je dostarczać w pożywieniu, lub też jako suplementy. Nieodpowiednia dieta, niewielka aktywność fizyczna, zbyt duże alkoholu, palenie papierosów, zbyt duże nadciśnienie tętnicze, zaburzenia przemiany węglowodanowej i nadmierna waga, oraz za wysoki poziom trójglicerydów i tzw. cholesterolu LDL to skutek określonego sposobu życia. Stosowne witaminy są w stanie to poprawić. Poza tym stres to czynnik sprzyjający chorobom układu krążenia, a w szczególności miażdżycy naczyń krwionośnych. Bezwzględnie więc należy zadbać o zwiększone dawkowanie witamin. Suplementy diety są dzisiaj dla wszystkim dostępne, należy jedynie wyslekcjonować te dobre suplementy, a nie kierować się tym czy te właśnie witaminy są reklamowane. Te są niestety zwykle niewiele warte. Dodatkowo, do składników ryzyka zalicza się także: nadmiar homocysteiny - aminokwasu powstającego podczas procesów przemiany metioniny, której poziom regulują m.in. witaminy B6, B12 i kwas foliowy.
Blaszka miażdżycowa tworzy się w uszkodzonym naczyniu, z połączenia LD z wolnymi rodnikami, bardzo aktywnymi cząsteczkami, których pojawianiu się sprzyja m.in. zatrute środowisko, palenie papierosów, promienie UV, zadawnioone stany zapalne (jak na przykład choroby reumatoidalne) i stres. Witaminy, w tym antyoksydanty typu beta-karoten (witamina A), witaminy E i C, oraz bioflawonoidy hamują tworzenie się wolnych rodników oraz kompleksów ze „złym" cholesterolem. Gdy dostarczamy ich za mało, a najczęściej tak jest, to trzeba zwiększyć ich ilość w diecie, lub niezwłocznie przyjmować suplementy.
Aby zapracować na lepsze zdrowie możemy na to wpływać modyfikując dietę, lekami (niedobre wyjście), a także uzupełniając witaminy. zdrowe odżywianie, a przede wszystkim tzw. zdrowa żywność. Jednakże nie jest to powszechne. W czasie smażenia, gotowania potraw, pieczenia czy obierania „wcina" wiele składników. Dla przykładu - w ugotowanym zielonym groszku jest o połowę witaminy C mniej niż w surowym, jeśli natomiast był on wcześniej zamrożony - aż 80% mniej mniej, a gdyby był był konserwowany pozostaje jej raptem 10 procent! Tak więc najlepsze witaminy dla kobiet (i nie tylko) to naturalna, zdrowa żywność, ponieważ bez niej powstają istotne zagrożenia zdrowotne i twoje zdrowie może być w istotny sposób narażane na szwank. Z pewnością.

4 komentarze:

ERROR 404 pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
ERROR 404 pisze...

Ciekawy artykuł. Jestem co prawda przeciwnikiem syntetycznych witamin, które można w całości zastąpić naturalnymi produktami ale muszę przyznać, że Twoje spojrzenie na te zagadnienie jest ciekawe. Fajnie jest poznawać odmienne opinie :)

Pozdrawiam i zapraszam do siebie. Poza blogiem prowadzę jeszcze stronę o tematyce zdrowotnej www.poszukiwacz.za.pl

Castiel4 pisze...

Bardzo ciekawy blog. Interesuje się rożnymi zdrowotnymi sprawami. Ja sam pracuje dla firmy Nicorette, która sprzedaje produkty pomocne dla osób rzucających palenie. Za pozwoleniem, mogę wysłać artykule informacyjny na blog na temat papierosów i ich wpływ na zdrowie człowieka.

Castiel4 pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.