piątek, 10 lutego 2012

Suplementy i cholestrol

Dzisiaj już na szczęście zapewne niemal każdemu cywilizowanemu człowiekowi jest wiadome, że do dobrego zdrowia są niezbędne witaminy. Wiemy wszakże też, iż jakość zdrowia na obszarze między Bałtykiem, a Tatrami i Bugiem i Odrą nie można niestety opisać jako coś dobrego. Tak przeto, choćby choroby układu krążenia to jest owo jedno z największych zagrożeń cywilizacyjnych. Jednakże ryzyko wystąpienia choroby jesteśmy już w stanie minimalizować właśnie poprzez spożywanie odpowiedniej ilości witamin i stosownych biopierwiastków. Krzysztof Abramek pisze o tym w swych publikacjach. Te właśnie składniki są bezwzględnie potrzebne i należy je dostarczać w pożywieniu, tudzież jako suplementy. Niestosowna dieta, niezbyt duża aktywność fizyczna, niekontrolowane ilości alkoholu, palenie tytoniu, za wysokie ciśnienie tętnicze, problemy przemiany węglowodanowej oraz zbyt wysoka waga i za wysoki poziom trójglicerydów wraz z wysokim cholesterolem LDL to efekt niedostosowanego trybu życia dzisiejszych ludzi. Dobrze dobrane witaminy są w stanie to zmienić. Niezależnie od tego stres to element sprzyjający patologiom układu krążenia, a przede wszystkim miażdżycy naczyń krwionośnych. Trzeba więc należy zadbać o większe przyjmowanie witamin. Suplementy diety są w dzisiejszych czasach powszechnie dostępne, trzeba jednak wyselekcjonować te dobre suplementy, a nie patrzeć na to czy dane witaminy są reklamowane. Owe (reklamowane) są niestety najczęściej najmniej wartościowe. Dodatkowo, do czynników ryzyka zalicza się także: zbyt wysoka wartość homocysteiny - aminokwasu powstającego w czasie trwania procesów przemiany metioniny, której poziom regulują m.in. witaminy B6, B12 i kwas foliowy.
Blaszka miażdżycowa tworzy się, jak wiadomo, w uszkodzonym naczyniu, z połączenia LDL z wolnymi rodnikami, czyli aktywnymi cząstkami, których pojawianiu się sprzyja m.in. zatrute środowisko, palenie tytoniu, promienie ultrafioletowe, przewlekłe stany zapalne (choćby choroby reumatoidalne) no i stres. Witaminy, a w szczególnie antyoksydanty typu beta-karoten (prowitamina witaminy A), witaminy E i C, i oczywiście flawonoidy hamują tworzenie się wolnych rodników a także kompleksów ze „złym" cholesterolem. Gdy mamy ich za mało, a niemal u każdego tak jest, to trzeba zwiększyć ich ilość w diecie, lub niezwłocznie łykać suplementy. Więcej na ten temat pisze Krzysztof Abramek w książce "Przez Żołądek Do Sukcesu".
By mieć lepsze zdrowie możemy na to wpływać modyfikując dietę, lekami (niedobre wyjście), a także uzupełniając witaminy. zdrowe odżywianie, a w szczególności tzw. zdrowa żywność. Jednakże nie jest to zbyt często spotykane. W czasie smażenia, gotowania, pieczenia czy obierania „się gubi" wiele składników. Dla przykładu - w ugotowanym zielonym groszku jest aż o 50% miej witaminy C mniej niż w nie przetwarzanym, jeśli natomiast był on wcześniej przechowywany w ujemnej temperaturze - aż o osiemdziesiąt procent mniej, a gdyby był był konserwowany pozostaje jej zaledwie 10 procent! Tak więc najlepsze witaminy dla kobiet (choć nie tylko dla nich) to ekologiczna, zdrowa żywność, bo bez niej powstają istotne zagrożenia zdrowotne i ludzkie zdrowie jest w istotny sposób narażane na choroby. Jak to wygląda u ciebie?

Brak komentarzy: